W TRÓJKĄTNEJ KRAINIE, czyli kolorowe zabawy matematyczne

27 stycznia 2020

Utrwalanie pojęć geometrycznych to nie lada wyzwanie dla każdego nauczyciela.  Nie trzeba chyba przypominać jak dużą wartość ma nauka przez zabawę, natomiast warto podsuwać pomysły oraz inspirować się wzajemnie, jak poprzez zabawę uczyć matematyki.
Proponowana poniżej zabawa „W Trójkątnej Krainie” to szkielet, który każdy nauczyciel może dowolnie uformować, w zależności od liczebności grupy oraz wieku dzieci.


Co będzie potrzebne?

- balony (dla każdego dziecka jeden)
- kolorowe kartki (do wycięcia trójkątów)
- tektura lub arkusze brystolu
- klej 
- płyta CD "Zabawy muzyczno – ruchowe w nurcie pedagogiki freblowskiej"



Jak się przygotować?

1. Na dużym arkuszu rysujemy obrazek: prosty w wyglądzie trójkątny świat, wszystko co znajduje się w tym świecie ma kształt trójkąta. Ważne, aby w Trójkątnej Krainie pojawiło się trójkątne słońce, postać, dom oraz samolot.

2. Z kolorowych kartek wycinamy różne trójkąty. Niebieskie, żółte oraz zielone zwijamy i chowamy do balonów. Pozostałe kolorowe trójkąty wykorzystamy do pracy plastycznej. Ważne, aby trójkąty były różne: równoramienne, równoboczne, prostokątne, rozwartokątne. Balony następnie dmuchamy.
Wskazówka: dobrze, żeby trójkąty, które chowamy do balonów były z papieru technicznego, gdyż przy wyciąganiu, nie potargają się tak łatwo.
3. Z dużego arkusza tektury lub brystolu wycinamy tyle trójkątów, ile mamy dzieci – tworząc trójkątny dywan. Ważne jest aby tak samo oznaczyć miejsce oraz wycięty z tego miejsca trójkąt (literą lub cyfrą), ponieważ dzieci będą miały za zadanie dopasować jedno do drugiego. Żeby nie było pomyłki, trójkąt opisujemy z drugiej strony, niż będzie ozdobienie.

4. Z tektury lub kartek technicznych wycinamy trójkąty, które będą w późniejszym etapie samolotami. Najlepiej aby były to trójkąty równoramienne o podstawie około 5cm i bokach 10cm.

5. Kolejny arkusz tektury lub brystolu zaginamy po bokach, tak aby mógł stać oraz wycinamy po środku duży trójkąt, gdyż będzie on garażem dla samolotów.

Jak się bawić?

1. Zabawa z balonem
Dzieci dowolnie bawią się balonami (do muzyki). Ustalamy wcześniej z dziećmi, że kiedy muzyka przestanie grać, stajemy z balonami bez ruchu. W pewnym momencie, po zatrzymaniu muzyki, siadamy z balonem w kole. Zachęcamy dzieci do sprawdzenia czy jest coś w balonie oraz wypowiedzi co to może być.
Następnie ucinamy końcówkę balona, a zadaniem dzieci jest wyjęcie trójkąta ze środka. Dla dzieci jest to niełatwe zadanie, dlatego dajmy im odpowiednio dużo czasu na samodzielne wyjęcie karteczek.
Potem prosimy, by dzieci je obejrzały oraz podały kolor i kształt swoich karteczek.

2. Trójkątna Kraina
Zapraszamy dzieci do wysłuchania opowieści o Trójkątnej Krainie, pokazując przygotowaną ilustrację:
W Trójkątnej Krainie, trójkątni mieszkańcy… (wymyślamy opowiadanie wg swojej ilustracji)

Słuchając opowiadania dzieci muszą być czujne, gdyż będą tworzyć razem z nami ilustrację do historii. Gdy mówimy np. o trójkątnej trawie, dzieci z zielonymi trójkątami podchodzą i przyklejają je do ilustracji, analogicznie się dzieje z żółtymi (promyki trójkątnego słońca) oraz niebieskimi (trójkątne chmury lub deszcz).
Opowieść kończy się propozycją, by przygotować i ozdobić dywan dla mieszkańców Trójkątnej Krainy.


3. Dywan dla mieszkańców Trójkątnej Krainy
Rozdajemy dzieciom wcześniej wycięte z brystolu trójkąty, dzieci przyklejają na nie mniejsze, kolorowe trójkąty, a następnie ozdobiony duży trójkąt umieszczają w przygotowanym dywanie (muszą odnaleźć jego miejsce). 

4. Zabawa ruchowa rzucanie do celu
Rozdajemy dzieciom trójkąty – samoloty. Zadaniem dzieci jest zgiąć trójkąt na pół, tak żeby łatwiej latał. Dzieci z wyznaczonego miejsca celują do garażu w kształcie trójkąta.



Przybliżanie dzieciom pojęć figur geometrycznych można zacząć już od najmłodszych lat. Propozycja powyższych zabaw jest uniwersalna - można je zrealizować w dowolnym czasie. Scenariusz można wykorzystać w każdej porze roku lub przy okazji różnych świąt. Dlatego też zachęcam do swobodnego opowiadania o przygodach mieszkańców Trójkątnej Krainy.




Życzę wszystkim miłej zabawy!




Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia