FREBLOWSKIE KODOWANIE

15 listopada 2018

Co to jest kodowanie? Można to robić już w przedszkolu? Jak można wykorzystać freblowskie dary w nauce kodowania? Dziś wyjaśnimy trochę to pojęcie i pokażemy Wam przykład kodów (szyfrów) własnie z wykorzystaniem darów Froebla. Zapraszamy! 


Programowanie a kodowanie

Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Obserwujemy dużą ilość propozycji zajęć dla najmłodszych dotyczących programowania, na ogół nazywanego kodowaniem

Gdy zaczęłam wdrażać naukę programowania do edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, stosowałam te pojęcia naprzemiennie. Po głębszej analizie i spotkaniu z prof. M. M. Sysło zaczęłam inaczej rozumieć pojęcia: programowanie i kodowanie.

Czym zatem jest programowanie? Pojęcie to nie odnosi się jedynie do tworzenia instrukcji programu komputerowego. Jego znaczenie jest szersze i obejmuje swoim zakresem pewien rodzaj myślenia
Chodzi o tak zwane myślenie komputacyjne, czyli umiejętność rozwiązywania problemów z różnych dziedzin przy wykorzystaniu metod stosowanych w informatyce. 


Kodowanie nie jest tym samym co programowanie, jest umiejętnością „niższą”, wręcz mechaniczną. W teorii informacji kodowanie i dekodowanie odnosi się do zapisywania informacji w innym języku - w kodzie, jako przykład może posłużyć alfabet Morse’a. Programowanie jest procesem szerszym, wykraczającym poza pisanie kodu. 

Jedną z odmian kodowania jest szyfrowanie informacji, czyli zapisania danej informacji szyfrem, który trzeba znać aby daną informację odszyfrować.


Kodowanie i dary Froebla

Kształcenie umiejętności kodowania w edukacji przedszkolnej i szkolnej  powinno odbywać się w trakcie zajęć, poprzez zabawę z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych typu: plansze czy gry. 

Dary Froebla i kodowanie mają ze sobą bardzo dużo wspólnego i wiele możliwości kreatywnego tworzenia. 

Poprzez manipulowanie i działanie wdrażają dzieci do nauki programowania. Drewniana siatka z kratownicą, klocki o różnych kształtach, wielkości, fakturze i kolorze to doskonałe narzędzia do rozwijania logicznego myślenia.

***

W tym wpisie zaproponuję różne aktywności nastawione na kodowanie czyli przekładanie jednego systemu znaków na drugi. Odczytywanie jednego systemu znaków i przekładanie go na inny z wykorzystaniem Darów to przykłady freblowskiego kodowania.

Praca bez użycia komputera z wykorzystaniem Darów Froebla zarówno w przedszkolu jak i szkole podstawowej, doskonale przygotowują do swoistego dialogu z komputerem, ćwiczenia te są wstępem do korzystania z nowoczesnych technologii.

Podczas projektowania własnych ćwiczeń powinniśmy mieć na względzie, iż proponowane zadanie musi działać w dwie strony. Oznacza to, iż dzieci powinny móc odczytać kod i odkodować informację, ale również mieć możliwość zakodowania wiadomości.


Przykład zabawy

Ćwiczenie 1. 
Polskie symbole narodowe Darami Froebla zakodowane
1. Przygotowanie stanowiska pracy
Pomoce: siatka freblowska, Dar 7, 8, 10, karta kodów

2. Wyjaśnienie uczniom zasady odczytywania współrzędnych na siatce.
Nauczyciel przygotowuje planszę (siatkę) z polami i dwiema osiami: 
- pierwsza pionowa  kolumna: cyfry od 1 do 10
- pierwszy poziomy wiersz: litery 
i prezentuje ją dzieciom. Ważne, aby dobrze wytłumaczyć w jaki sposób odczytywać tabelę. Najczytelniej dla dzieci będzie zaznaczyć miejsce przecięcia się dwóch linii (wiersza i kolumny). Jedna linia w pionie, druga w poziomie – linie te można zaznaczyć kolorowymi sznurówkami. Miejsce przecięcia się kolorowych sznurówek wyznaczą odpowiednią kratkę. Następnie siatkę uzupełniają  klockami według karty kodów np. 4A, 6B.
3. Podział na zespoły i rozdanie karty kodów. (załącznik 1). 



Karta kodów do pobrania tutaj: KLIK



4. Prezentacja prac.

5. Odczytanie wiersza o symbolach narodowych (Agata Dziechciarczyk):

Każde państwo ma symbole
Flagę, godło, hymn
Po tym dziecko rozpoznaje
Narodowość w kraju swym

Hymnem Polski jest Mazurek
Pan Wybicki pisał go
Gdy na włoskiej obcej ziemi
Walczyć o nasz kraj tam szło

Flaga Polski z dawien dawna
Dwa kolory ma
Biel u góry, czerwień pod nią
Każdy to już zna

Godło Polski orzeł biały
Wokół tło czerwone
Na głowie korona
Skrzydła rozłożone
  

Każdy Polak od małego
Zna te trzy symbole
Wie, że polskiej ziemi
One przeznaczone

Biel oznacza czystość
Czerwień znakiem męstwa
Wiele Polska wycierpiała
Nim doszła do zwycięstwa



Kolejne zabawy z kodowaniem już w następnym wpisie! 








Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia