Zapraszamy do wspólnej zimowej zabawy! Zaczerpnijcie kilka pomysłów na eksperymenty i masy plastyczne w zimowej odsłonie.
EKSPRESOWE LODY
Do wykonania masy potrzebne będą: dwa woreczki strunowe - mały i duży, sok pomarańczowy, szklanka, sól, lód.
Sposób wykonania: Do dużego woreczka strunowego wsypujemy lód oraz szklankę soli, do małego woreczka wlewamy szklankę soku i szczelnie go zamykamy. Wrzucamy mały woreczek do dużego i zamykamy. Mieszamy tak, aby mały woreczek miał jak największą styczność z lodem. W ciągu minuty zawartość małej torebki zamarznie.
BIAŁY PUCH JADALNY
Do wykonania masy potrzebne będą: 6 kostek białej czekolady, 3 pianki Marshmallow, 3 łyżeczki wody, 3 łyżeczki oleju, cukier puder.
Sposób wykonania: Wszystkie powyższe składniki (oprócz cukru pudru) umieszczamy w szklanej miseczce i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Mieszamy całość aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodajemy po łyżce cukru pudru, cały czas mieszając do momentu uzyskania konsystencji plasteliny.
ŚNIEGOWE KULE
Do wykonania masy potrzebne będą: 10 opakowań sody oczyszczonej, 100 g pianki do golenia, brokat.
Sposób wykonania: Sodę wsypujemy do plastikowej miski, dodajemy piankę do golenia i brokat - mieszamy za pomocą drewnianej łyżki.
ZIMOWY SLIME JADALNY
Do wykonania masy potrzebne będą: mąka ziemniaczana, brokat (jadalny), barwnik spożywczy, woda.
Sposób wykonania: Gotujemy pół litra wody, dodajemy do niej 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszanej z barwnikiem w odrobinie zimnej wody i gotujemy przez chwilę, ciągle mieszając. Po przestudzeniu dodajemy brokat i gotowe.
ZIMOWE GALARETKI
Do wykonania masy potrzebne będą: niebieskie galaretki, woda, brokat, koraliki, kamyczki, muszelki itp., małe miseczki.
Sposób wykonania: Wykonujemy galaretki wg przepisu na opakowaniu, do miseczek wrzucamy różne drobne przedmioty według pomysłu i zalewamy galaretką, odstawiamy galaretkę w chłodne miejsce. Zadaniem dzieci jest wydobycie elementów z galaretki.
MROŹNE BAŃKI MYDLANE
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: 150 ml płynu do mycia naczyń, 350 ml wody, 2 łyżeczki cukru.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki wymieszaj i włóż na noc do lodówki. Przed użyciem doprowadź do temperatury pokojowej. Im niższa temperatura na zewnątrz tym większy sukces eksperymentu. Bańki zamarzną tylko w temperaturze 0 stopni C. W zależności od wydmuchiwanych pęcherzyków, bańki będą zamarzać szybciej lub wolniej.
LODOWE SOPLE
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: sól, woda, kubeczek jednorazowy, łyżeczka, sznurek, patyczek.
Sposób wykonania: Nalej wody do połowy kubeczka i za pomocą łyżeczki wsypuj sól, aż przestanie się rozpuszczać. Do patyczka przywiązujemy jeden koniec sznurka, a drugi zanurzamy. Patyczek kładziemy na kubeczku, który należy odłożyć w ciepłe miejsce i czekać. Po kliku dniach zauważymy, że woda odparowała, a na sznurku i na spodzie kubeczka osadziły się kryształy.
MROŹNE BALONY
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: balony różnokolorowe.
Sposób wykonania: Podczas mroźnej pogody dmuchamy balony, a następnie lekko przyciskamy miejsce, w którym nadmuchiwaliśmy balon - nie musimy zawiązywać balona. Z balona formujemy dowolne kształty.
CZY ŚNIEG JEST CZYSTY?
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: mały słoik, śnieg, gumka recepturka, gaza.
Sposób wykonania: Do słoika przymocowujemy gazę za pomocą gumki. Przynosimy śnieg w miseczce i czekamy aż się rozpuści. Kiedy śnieg się całkowicie rozpuści otrzymaną wodę przelewamy przez gazę zamocowaną na słoiczku. Czy śnieg jest czysty? Popatrzcie na gazę.
PADAJĄCY ŚNIEG
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: szklanka wody wrzącej, szklanka zimnej wody.
Sposób wykonania: W mroźny dzień wychodzimy na podwórko z dwoma szklankami wody: zimną i wrzącą. Najpierw wylewamy w górę zimną wodę co obserwujemy? Później wylewamy przed siebie do góry wrzątek i obserwujemy co się dzieje. Dlaczego tak się stało?
Miłej zabawy!
Brak komentarzy
Prześlij komentarz