JESIENNE TWÓRCZE PRACE RĘCZNE

2 listopada 2021

Wieje wiatr, szumią drzewa
Jesień pioseneczkę śpiewa.
Zdobi liście kolorami,
Chodź pobawisz się dziś z nami.

Jesień to fantastyczna pora roku, która ma w sobie wiele uroku. Paleta barw jaka nas otacza, wprawia w zachwyt. Jesień to moc darów natury, które leżą skryte w trawie, liściach, na parkowych alejkach i czekają, aż je podniesiemy i tchniemy w nie drugie życie. Jesień to skarbnica twórczych  inspiracji. Obserwacja przyrody połączona z kreatywnym działaniem daje wspaniałe efekty w twórczości plastycznej. 

Poniżej kilka jesiennych propozycji do wykorzystania podczas zajęć plastycznych w edukacji przedszkolnej, ale także podczas twórczej aktywności wczesnoszkolnej.

F. Froebel kładł duży nacisk na twórczość dziecka. Uważał, że dostarcza ona  dziecku wiele korzyści edukacyjnych i wpływa na jego wszechstronny rozwój. Twórcze prace ręczne to techniki umożliwiające dziecku samodzielne działanie i doświadczanie. To prace, które dziecko wykonuje na miarę swoich możliwości, a przede wszystkim czerpie ogromną radość z tworzenia.


Jesienne drzewo
wariant 1

Wykonane metodą TWAL (Thinking With a Line) i stemplowaniem przy użyciu korka do wina.

Plastikową kartę namaczamy w farbie i poprzez odciskanie jej na kartce tworzymy linie, które w końcowym efekcie tworzą drzewo. Jesienne liście tworzymy poprzez stemplowanie korkiem od wina zamoczonym w farbie.


Jesienne drzewo
wariant 2

Wykonane metodą TWAL (Thinking With a Line) i malowaniem liści przy użyciu zamoczonej w farbie szczoteczki do zębów.

Jesienne drzewo 
wariant 3 

Wykonane z pozbieranych z ziemi i przyklejonych do kartki gałązek. Listki namalowane są przy użyciu zamoczonej w farbie szczoteczki.

Jesienny jeżyk  

Kolce również wykonane są metodą TWAL (Thinking With a Line), trawa namalowana zamoczoną w farbie szczoteczką. Pyszczek jeżyka ma kształt serduszka z doklejonymi gotowym oczami i nosem wykonanym z pomponika.

Jesienne szczotkowanie 

Szczotka do zębów zastępuje nam pędzel i przy jej pomocy malujemy zebrane w parku czy ogrodzie jesienne liście. Barwimy je, czekamy do wyschnięcia i możemy użyć przy tworzeniu różnorodnych jesiennych kompozycji.


„Poza kontaktem z darami naturalnymi i darami edukacyjnymi 
dziecko powinno mieć także kontakt z materiałami, 
które przekształca w inną postać, nadaje im nową wartość 
i zmiana ta pozostaje trwała.”

("Dar zabawy. Metodyka i propozycje zajęć z dziećmi według 
założeń pedagogicznych Froebla", B.Bilewicz-Kuźnia, Lublin 2014, s. 67)


Twórczej pracy!!!



Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia