#ZABAWY JĘZYKOWE Z ADĄ - PORZĄDEK NA ŁĄCE - INSPIRACJE NA DZIEŃ ZIEMI

21 kwietnia 2020

Dziś przychodzimy do Was z pomysłem na świętowanie Dnia Ziemi. Zorganizujcie w domu z dziećmi teatrzyk! O tym jak dzieci sprzątały zaśmieconą łąkę - przypomnicie sobie o segregacji odpadów :) Możecie zilustrować treść poniższego wiersza przy użyciu freblowskich darów, dowolnych klocków albo przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów "Małego Świata" - wykorzystajcie guziki, spinacze, sznurki, koraliki itp. Wiersz w wiosennym klimacie przygotowała niezawodna Adriana Aleksiejew :) Zabawy językowe połączone z edukacją przyrodniczą i ekologiczną - to lubimy! 


„Porządek na łące”

Wyjrzało za chmur słoneczko.
Dookoła się rozejrzało
I za głowę się złapało.
Krzyknęło głośno:
- Co tu się stało ???
Gdzie się kwiatki pochowały?
Czyżby wyparowały?
Czy porwane, czy zerwane?
Pewnie krzywda im się dzieje...
Nagle patrzy i nie wierzy,
Tu papiery, szkło, butelki plastikowe,
To się wprost nie mieści w głowie.
Cała łąka w śmieciach tonie,
Czy to będzie łąki koniec?
Popłakało się słoneczko,
Bo smutno mu było,
Co ma teraz zrobić?
Samo nic nie wymyśliło.
Na gałązce nieopodal,
ptaszek sobie siedział,
Gdy zobaczył co się dzieje
Słonku podpowiedział:
- Nieopodal miłe dzieci mieszkają,
One chętnie Ci pomogą,
Dobre serca mają.
I słoneczko zadowolone mocno zaświeciło,
Złotymi promykami dzieci na łąkę poprosiło.
A one, gdy bałagan zobaczyły - szybko posprzątały,
Rozsypane śmieci do odpowiednich koszy posegregowały:
Żółty - plastik,
Niebieski - papier,
W zielonym - szkło umieściły,
I kolorowe kwiaty na łące odsłoniły.
Więc pamiętaj kolego miły ważne to zdanie:
„O czystość naszej Planety dbamy
I zawsze po sobie sprzątamy!”



Dobrej zabawy!



Kilka innych inspiracji od Karoliny Sobczyk i Magdaleny Wójcik-Dorosz

Karolina Sobczyk

Karolina Sobczyk

Karolina Sobczyk

Karolina Sobczyk

Magdalena Wójcik - Dorosz





Czytaj dalej »

WIELKANOCNE POZDROWIENIA

11 kwietnia 2020

Z okazji Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy życzyć Wam wiosny, wiosny i jeszcze raz wiosny!

Pękających na drzewach pąków, ziemi, która zaczyna pachnieć i słońca,
które nie tylko świeci, ale wreszcie także grzeje!

W tym trudnym czasie życzymy Zdrowia! Spokoju, cierpliwości, uśmiechu i optymizmu!

Życzymy Wam wiosny w rodzinie, w życiu codziennym i zawodowym,
ale przede wszystkim życzymy Wam wiosny w sercu!


Przesyłamy wielkanocne pozdrowienia dla wszystkich czytelników Ogrodu Pedagogicznego!

Na wesoło :)








Czytaj dalej »

KREATYWNA WIELKANOC

8 kwietnia 2020

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, przed nami domowe przygotowania. W związku z tym, iż mamy teraz trochę więcej czasu, chciałabym zaprosić wszystkich do tworzenia wyjątkowych pisanek.

Pierwsza propozycja to pisanka z jajka ugotowanego na twardo. Do wykonania tej pisanki potrzebujecie: mąki i wody (robimy z nich klej) oraz dowolną kaszę, pisak i jajko.

Ugotowane jajko smarujemy mącznym klejem, następie posypujemy tę część kaszą, a kiedy „czapeczka” pisanki jest gotowa, wystarczy domalować oczy oraz uśmiech. Proste, a efekt inny niż zwykle :)

Propozycja druga to pisanki, które są wykonane dosłownie ze wszystkiego tylko nie z jajek, zgodnie z zasadą, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Poniżej przedstawiam zdjęcia pisanek, jakie wykonały dzieci wraz ze swoimi rodzicami, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Kreatywny Przedszkolak.

Wykonie takich pisanek to nie tylko wspaniała zabawa, ale też nauka. Dzieci poprzez takie działania doskonalą precyzję ruchu, wzmacniają mięśnie dłoni (co ułatwi im pisanie), poznają stosunki przestrzenne, uczą się planować swoje działania, hartują swoje emocje – a to wszystko podczas jednego, niepozornego zadania!

Myślę, że nie muszę Was już więcej przekonywać :) Zapraszam do oglądania zdjęć i inspirowania się!

Czekamy na zdjęcia Waszych kreatywnych pisanek :) 













Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy koordynują działania projektowe w swoich grupach. Zdjęcia pobrane z postów udostępnionych w grupie projektowej na Facebooku.



Czytaj dalej »

ZABAWY W TERENIE, BADAWCZE, NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. O TYM, JAK DZIECIAKI SZUKAŁY WIOSNY.

2 kwietnia 2020

Zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym są wspaniałą przygodą dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci z natury wiedzą co jest dla nich dobre. Przebywając na świeżym powietrzu doskonalą swoje umiejętności manualne, poznają otaczającą je przyrodę, uczą się z nią obcować. W ten naturalny sposób rozwijają swoją wyobraźnię. Zaspokajają ogromną potrzebę ruchu. Mało tego: dotleniają się, hartują i rozwijają fizycznie. 
Otwarta przestrzeń wpływa na odprężenie u dzieci, zmniejsza stres, korzystnie wpływa na rozwój inteligencji emocjonalnej. Tak wiele ostatnio mówi się o treningu umiejętności społecznych, a nie wszyscy zauważają, że spontaniczna zabawa dzieci na świeżym powietrzu najlepiej rozwija te umiejętności. Zatem spędzajmy z dziećmi jak najwięcej czasu na zewnątrz. Dzieciaki będą radosne i sprawniejsze.

Nadeszła wiosna. Wiele z nas od dawna zastanawia się jak uatrakcyjnić naszym milusińskim ten wyjątkowy czas. Zaproponuję dzisiaj zajęcia związane z poszukiwaniem wiosny. Zapewnią one dzieciakom mnóstwo niesamowitych wrażeń i wspomnień. 

Zaczniemy od narysowania dzieciom mapy skarbów:
-- Mapa musi zawierać wszystkie charakterystyczne elementy krajobrazu, w którym dzieci będą się poruszały. Istotne jest także zaznaczenie na mapie ukrytego skarbu i numerków poszczególnych zadań. 
-- Mapa może być wielkości kartki z bloku (dla dzieci ze starszej grupy kartka może być większych rozmiarów, ze względu na możliwości motoryczne dzieci). 
-- Zanim dojdziemy do skarbu, musimy po kolei odszukać, odszyfrować i wykonać ponumerowane zadania ukryte na mapie:
* Każdemu numerkowi po wykonanym zadaniu przyporządkowana jest litera. 
* Każde zadanie jest ukryte w kopercie. Pierwsze odczytuje pani; kolejne też, jeśli będzie taka potrzeba. 

Zabawa rozpoczyna się w sali. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Pani wnosi do sali skrzynię (może być wykonana z kartonu, ozdobiona, z kłódką; można również wnieść skrzynię zanim zaczną przychodzić dzieci i postawić w widocznym miejscu, będzie elementem zaciekawienia), stawia przed sobą, siada wśród dzieci i rozpoczyna opowieść. 

Zobaczcie proszę co ja dzisiaj ze sobą przyniosłam. Jak myślicie co to jest? Tak, macie rację, to jest skrzynia. Znalazłam tę skrzynię na strychu/w piwnicy przedszkola. Była cała pokryta kurzem i pajęczynami kiedy ją zobaczyłam. Bardzo mnie zaciekawiła. Popatrzcie tylko, wygląda na bardzo starą. Powiedzcie proszę czy jest duża czy mała? Jestem niezmiernie ciekawa, co się w tej skrzyni znajduje. Jak myślicie co tam może być? Sprawdźcie proszę czy jest lekka czy ciężka? Czy łatwo ją otworzyć? Czy chcecie ją otworzyć? Co nam będzie potrzebne do otwarcia skrzyni? W takim razie uwaga. Otwieramy skrzynię. (prosimy dwoje dzieci o pomoc lub robimy to samodzielnie) A w skrzyni…cóż to… Jakaś stara mapa i list. Rozkładamy mapę. Popatrzcie co widać na tej mapie? …. (drzewa, ławkę, huśtawki, strzałki, znaczki, itp.) 

Odczytujemy list, w którym wyjaśnione są zasady zabawy, a potem omawiamy mapę. 

Przykładowe zadania do kopert

Zadanie numer 1                                                                               
Postaraj się samodzielnie ubrać przed wyjściem na świeże powietrze. Nie zapomnij założyć butów. Jeśli coś będzie sprawiało ci trudność poproś o pomoc kolegę lub koleżankę. Jeśli to nadal będzie problem, poproś o pomoc panią. Kiedy już wszyscy będą gotowi wyjdźcie przed budynek przedszkola. Tam popatrzcie na mapę i rozejrzyjcie się uważnie.  Ruszamy zgodnie ze wskazówkami mapy. (Weźcie ze sobą list, będzie Wam potrzebny. Na jego odwrocie znajduje się litera, zbierajcie wszystkie literki. Wyznaczamy dziecko, które będzie za to odpowiedzialne) „W”.

Zadanie numer 2                                                                               
Drogie dzieci, w kopercie z listem znajdują się ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Waszym zadaniem  jest je odnaleźć i zaznaczyć na kartkach -  które zwiastuny  wiosny zostały odnalezione, a które nie.  Kolejną literką jest  „I”.

Zadanie numer 3                                                                 
Kolejne zadanie dla Was polega na odmierzeniu 10 stóp, 10 kroków i 10 skoków oraz ustalenie, który z zaznaczonych dystansów jest najkrótszy, a który najdłuższy. Zaznaczamy początek i w tym samym miejscu rozpoczynamy odmierzanie za pomocą stóp, kroków, skoków.  W zależności od tego ile mamy czasu wyznaczamy osoby, lub próbują wszyscy. Zaznaczamy końce. Szacujemy, porównujemy. Mierzymy odległość za pomocą wybranych darów (które akurat niechcący Pani ma ze sobą) Koleją literką dla Was jest „O”  Idźcie dalej zgodnie ze wskazówkami mapy.    
                                                                                              
Zadanie numer 4                                                                   
Polega na odnalezieniu kolorów. Macie kartkę (którą odnalazły idąc z mapą) z różnokolorowymi plamami (wybrane przez n – la)  Wasze  zadanie polega na znalezieniu w terenie tych kolorów i narysowanie obok koloru - co takiego odnalazłyście lub jeśli to możliwe wklejenie tego co znalazłyście, np. trawa, żółty kwiatek itp. Waszą kolejną literką jest  „S” . Bądźcie uważne, trzymajcie się mapy.            
                                                                                                        
Zadanie numer 5                                                       
Poszukiwacze w tym zadaniu będą wrzucali kamyki do naczynia napełnionego wodą.  Pamiętajcie, aby nie pryskać i nie oblewać się. Trzeba uważnie obserwować, co dzieje się z wodą, kiedy wrzucamy do niej kamyczki. (Należy zaplanować, to w taki sposób, aby dzieci dostrzegły, że po wrzuceniu większej ilości kamyków poziom wody w naczyniu się podnosi.  Koniecznie weźcie ze sobą literkę „N”.
          
Zadanie numer 6                                                            
Gratulacje, brawo!  Odnaleźliście skarb.  Jesteście super drużyną. Ostatnią literkę jest „A”. Zajrzyjcie szybko do środka!  Skarbem jest „kosz piknikowy” (koc, i np. drugie śniadanie czy podwieczorek). Wspólnie przygotujcie piknik na świeżym powietrzu, po którym porozmawiacie z Panią o tym, co się dzisiaj wydarzyło i jaki wyraz utworzą zebrane literki. 

Udanej zabawy!


* Miejmy nadzieję, że szybko wrócimy do przedszkoli i szkół i takie zajęcia będziemy mogli dla dzieci organizować! Póki co zbierajmy inspiracje, pomysły i układajmy plan działania na czas, kiedy sytuacja wróci do normy. 



Czytaj dalej »

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia