Freblowska majówka

30 kwietnia 2019

Dajemy przestrzeń i czas roślinom do odpowiedniego wzrostu (…) Dlaczego więc dzieci traktujemy jak wosk, czy glinę, którą można modelować tak, jak się chce? (Froebel, 1908, s. 8)

Zbliża się wyczekiwana przez wszystkich majówka – dni wolne od pracy, czas relaksu, odprężenia. Maj – dla wszystkich zafascynowanych filozofią pedagogiczną F. Froebla to doskonały miesiąc na refleksję i praktykę. Wszystko rozkwita w promieniach słońca i kroplach wiosennego deszczu. Ogródki działkowe tętnią życiem, pielęgnowane przez gorliwych właścicieli. 

Zastanówmy się, czy my – nauczyciele freblowscy – jesteśmy wystarczająco dobrymi ogrodnikami w naszym przedszkolnym świecie. W koncepcji Froebla znaleźć można wiele analogii i inspiracji naturalizmem bliskim humanizmowi. Zgodnie z tymi nurtami wybitny pedagog podkreśla konieczność zjednoczenia się i zrozumienia natury, bowiem wszelkie obserwowalne zjawiska wytłumaczyć można działaniem praw przyrody. 

Tak też proces edukacji porównywany jest przez Froebla do opieki nad ogrodem. Nauczyciel – jako ogrodnik – pielęgnuje rośliny, eliminuje wszelkie szkodliwe czynniki, ale nie ingeruje w ich strukturę – pozwala im naturalnie rozkwitać, rozwijać się. Kierując się taką freblowską analogią warto zdefiniować, czym we współczesnej, tworzonej przez nas rzeczywistości edukacyjnej są czynniki wspierające lub blokujące rozwój dziecka.

Tak jak roślina do wzrostu potrzebuje ziemi, wody i słońca, tak nasi wychowankowie do optymalnego rozwoju potrzebują:
  • bezpieczeństwa emocjonalnego - zaserwujmy im zabawy integracyjne z darem 1, 2, tygodniowe powitanki freblowskie, zabawy relaksacyjne w nurcie pedagogiki freblowskiej itd.;
  • bezpiecznej przestrzeni - odpowiednio zaaranżujmy i wyposażmy kąciki w akcesoria dostępne dla dzieci, nie twórzmy barier pomiędzy tym, co dla nauczyciela, a tym co dla dziecka, nie przesadzajmy z dekoracjami – często rozpraszają one uwagę przedszkolaków;
  • inspirujących zajęć i zabaw - pomogą tu teatrzyki stolikowe, twórcze prace ręczne, zabawy konstrukcyjne z darami;
  • wolności - tutaj niech nam przyświecają wskazówki wybitnych freblanek: Marii Weryho i Justyny Strzemeskiej, które apelują o nie wtrącanie się do zabaw dziecięcych, dopóki przedszkolaki są nimi pochłonięte, jak również o nie wyręczanie dzieci w rozwiązywaniu problemów; te dwa aspekty w okresie wczesnego dzieciństwa są podstawą do budowania dziecięcej autonomii;
  • kontaktu z naturą - nieodłącznym elementem procesu wychowania w ogródkach freblowskich były zajęcia w plenerze, kontakt z naturą. W swoich notatkach sam Froebel wspomina, że ogród to nie tylko symbol. Praca w ogrodzie ma ogromne znaczenie dla fizycznego, intelektualnego, społecznego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Pierwotna idea Froebla wskazywała, by każde dziecko miało w ogrodzie własną roślinę, za którą miałoby być odpowiedzialne. Wyhodowane rośliny i owoce dzieci ofiarowywały sobie wzajemnie jako „dary natury”. Jednocześnie wspominał Froebel, że „nie ma nic piękniejszego niż wyraz twarzy dziecka widzącego produkt swojej pracy, troski, opieki (za: Liebschnerr, 1992, s. 39).);
  • „istotnego wychowawcy”, który „ciągle wykazuje się w roli dwoistej, działa i wyczekuje, stanowi i daje wolność (…)” (Strzemeska, Weryho, 1895, s. 36);


Życzę nam wszystkim, byśmy byli „istotnymi wychowawcami”, ogrodnikami, którzy z troską i uważnością pielęgnują i obserwują każdy kwiat… Niech majówka będzie czasem refleksji, zachwytu i radości z tego, co zostało nam powierzone.



Literatura:
1. Bilewicz-Kuźnia B., Kustosz S., Małek K., Program Wychowania Przedszkolnego Dar Zabawy, Froebel.pl, Lublin 2017.
2. Liebschner J., A child’s work. Freedom and guidance in Froebel’s educati onal theory and practice, The Luterworth Press, Cambridge 2006.
3. Weryho-Radziwiłłowiczowa M., Metoda wychowania przedszkolnego. Podręcznik dla wychowawców, Lwów-Warszawa 1930. 

Czytaj dalej »

5 minut dla siebie...

18 kwietnia 2019

Kiedy czujesz, że masz dość...
Kiedy nie masz pomysłu na jutro...
Kiedy masz wrażenie, że wszystkie Twoje działania, zamierzenia, cele nie mają sensu... 
Powiem Ci co możesz zrobić - i zrób to - nic nie kosztuje, a może wiele pomóc - może pomóc Tobie - pomoże Tobie! 

1. Usiądź na chwilę tak jak lubisz wypoczywać (bez telefonu w ręce - to nie wypoczynek - więc odłóż go jak przeczytasz to do końca) z książką, bez książki, na sofie czy na podłodze... poświęć sobie, tylko sobie 5 minut... czy to tak wiele? Nie! Reklamy trwają dłużej... a to 5 minut Twojego wypoczynku, Twoje 5 minut.

2. Nie odbieraj telefonu dziś popołudniu, może przez godzinę. Od osób, które jak widzisz, że dzwonią - myślisz sobie „Tylko nie to!” Pamiętaj, zawsze możesz napisać SMSa lub oddzwonić potem...

3. Porozmawiaj z kimś, kto jest Ci bliski, porozmawiaj o „głupotach”, nie o pracy, nie wałkuj już tego tematu, daj sobie odpocząć, porozmawiaj o czymś co jest przyjemne, zabawne, co cieszy - daj sobie możliwość oderwania się od ciężaru dnia codziennego, który masz i który Ci zapewne ciąży.

4. Zaparz sobie herbatę, jakąś ciekawą, smaczną, może owocową? Usiądź na słońcu albo zapal świeczkę, wprowadź do swojego otoczenia spokój, harmonię i wyciszenie... wciągnij w to swoją rodzinę, najbliższych, uwierz mi - oni też tego potrzebują. 

5. Oddychaj spokojnie i głęboko, brzmi śmiesznie? Przerwij na chwilę czytanie tekstu, odetchnij raz głęboko i jeszcze kilka razy... i jak? Lepiej? Wiedziałam :-)


Najtrudniejsza rzeczą jest dać sobie samemu czas. 
Najtrudniej zadbać o siebie.
Zaufaj mi, daj sobie codziennie 5 minut.
Takie prawdziwe 5 minut dla siebie.


To działa, odzyskasz siłę, optymizm i chęć do działania!
Każdy potrzebuje resetu! 
Pamiętaj - Twoje 5 minut dobrej energii! 
Otaczaj się pozytywnymi osobami i pozwól sobie cieszyć się życiem :-)
To Ty decydujesz jaki będziesz mieć dziś nastrój! 


Powodzenia!



Czytaj dalej »

Freblowskie warsztaty wielkanocne dla rodziców

15 kwietnia 2019

Podczas spotkania wielkanocnego z rodzicami warto postawić na wspólnie spędzony czas dzieci i rodziców. Warsztaty dają rodzicom możliwość obserwacji dziecka w grupie rówieśników, z którymi ich pociecha codziennie spędza dużo czasu. Takie spotkanie, to również możliwość bliższego poznania ukochanej Pani dziecka, o której za każdym razem wspomina w domu.
Warto więc przygotować się do spotkania i odpowiednio je zaplanować.

Poniżej przedstawiam Wam pomysł na spotkanie wielkanocne.

Zaczynamy od krótkiego, dosłownie 10 minutowego występu dzieci, przedstawienia świąteczno – wiosennego, połączonego z życzeniami. To symboliczne podkreślenie i zaakcentowanie świątecznego czasu. Wiemy, że rodzice na to czekają. Lubią występy swoich dzieci :)

Po występie zapraszamy na wspólne warsztaty rodziców z dziećmi.
Podczas warsztatów, będziemy przygotowywać świątecznego kurczaczka z pasków papieru, oraz siać rzeżuchę. Całość wykonanej pracy dzieci zabierają do domu.
Zanim zaprosimy naszych gości, ważne jest dokładne przygotowanie warsztatów.

Zestaw potrzebnych materiałów (dla jednego dziecka):
- klej
- nożyczki
- żółte paski z cienkiego papieru (można wyciąć samemu lub wykorzystać paski z freblowskich przeplatanek)
- wykałaczka lub patyczek szaszłykowy
- czerwona oraz żółta kartka papieru, z której będą powstawać: dziób, grzebień oraz skrzydełka
- oczka samoprzylepne lub czarna kartka papieru, z której będzie można wyciąć oczy
- pudełeczko, w którym będzie możliwe zasianie rzeżuchy (można wykorzystać także tacki styropianowe)
- wata
- opakowanie nasion rzeżuchy
- różne cekiny oraz inne ozdobniki potrzebne do udekorowania pudełka, bardzo dobrze spisują się  elementy wycięte ozdobnymi dziurkaczami na papierze samoprzylepnym

W związku z tym, iż jest to dość spora ilość materiałów, sugeruję posegregowanie ich w takie właśnie zestawy. Przygotować należy oczywiście kilka zestawów więcej, niż jest dzieci w grupie, bowiem może przyjść rodzeństwo naszego przedszkolaka lub może się coś zniszczyć podczas pracy. 

Niezbędny jest jeszcze zestaw dla nauczyciela, który prowadząc warsztaty będzie równolegle wykonywał swoją pracę jako wzór dla innych.

Nauczyciel powinien mieć również jednego kurczaczka gotowego, żeby pokazać wszystkim, do czego zmierzamy, jaki chcemy mieć efekt końcowy. Dobrym rozwiązaniem dla grup, które w salach mają rzutnik, jest przygotowanie slajdów jak krok po kroku należy wykonać pracę i wyświetlanie ich cały czas po kolei. Dzięki temu, każdy może pracować sobie w swoim tempie. Drugą możliwością, jest przygotowanie instrukcji ze zdjęciami, np. jedna instrukcja na stolik.

Dzięki tak przygotowanym warsztatom nic nas nie zaskoczy i będą przebiegały zgodnie z naszym planem.

Pamiętajmy, że jest to nasza propozycja, jeżeli rodzic wyjdzie z własną inicjatywą na zrobienie kurczaczka w inny sposób lub też stwierdzi, że zrobi żółte jajeczko wielkanocne, to też będzie dobrze. Liczy się wspólnie spędzony czas rodzica z dzieckiem.

Przebieg warsztatów:
1. Wykonanie kurczaczka z pasków papieru – przedstawione poniżej w tabeli.
2. Ozdabianie pudełka na rzeżuchę.
3. Wysianie rzeżuchy w pudełeczkach, po uprzednim wyłożeniu pudełka watą.
4. Przymocowanie kurczaczka do wykałaczki oraz zamocowanie go pośrodku wysianej rzeżuchy.
5. Kończymy warsztaty podziękowaniem za wspólną pracę.


Wykonanie kurczaczka






Udanej zabawy !!!





Czytaj dalej »

Programowanie z Darami Froebla. I co dalej?

5 kwietnia 2019

Dary, dary, dary…i programowanie. Czy to ma coś wspólnego z nauką programowania, czy przygotowuje do dalszych wyzwań w tej dziedzinie? To wiele pytań, które zadają nauczyciele lub inne osoby zainteresowane tematem. Chciałybyśmy odpowiedzieć na to pytanie tak: zdecydowanie ćwiczenia wykonywane na Darach Froebla mają przełożenie na późniejszą pracę z programami i aplikacjami komputerowymi. 



Dotychczas poświęcałyśmy wiele czasu na opis umiejętności, które są niezbędne do podjęcia właściwej nauki programowania oraz tych, które poprzez ćwiczenia z darami kształtujemy. Teraz chcemy pokazać podobieństwa pomiędzy proponowanymi przez nas ćwiczeniami unplugged a aplikacjami on-line.


Gry na froeblowskiej siatce geometrycznej a Godzina Kodowania

Gry i ćwiczenia na siatce kwadratowej są jednymi z najczęściej wykorzystywanych aktywności związanych z nauką programowania. Tutaj chciałybyśmy zachęcić Was do odwiedzenia strony Godzina Kodowania. Godzina Kodowania to strona poświęcona nauce programowania dla najmłodszych. Znajdują się tam kursy oraz aplikacje przybliżające dzieciom tajniki programowania. 
Kurs 1 jest przeznaczony dla najmłodszych, czyli dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które nie potrafią jeszcze czytać. Możemy znaleźć tam wiele aktywności, między innymi gry, w których należy dojść postacią do określonego miejsca.

Podobną aktywność zanim przejdziemy do pracy na komputerze możemy wykonać na dużej kratownicy lub froeblowskiej siatce geometrycznej. 

Przykład jednego z najprostszych zadań:

Kurs 2 na tej samej stronie przeznaczony jest dla dzieci starszych, które opanowały już umiejętność czytania, pojawia się również polecenie „skręć w lewo/prawo”. 

Przykład jednego z najprostszych zadań u nas na froeblowskiej siatce:
Konkurs Informatyczny Bóbr

Kolejną niezwykłą inspiracją do tworzenia ćwiczeń, ale również kontynuacją naszych działań unplugged są zadania z Konkursu Informatycznego Bóbr. Jak czytamy na oficjalnej stronie konkursu  „Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.” Zgodnie z tym, co jest tam napisane możemy znaleźć wiele zadań logicznych i łamigłówek, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą nam się z nauką czy nawet przygotowaniem do programowania.

Przykład: zadanie inspirowane konkursem informatycznym „Bóbr”*  2017, poziom skrzat
Zadaniem dzieci jest odnalezienie jak największej ilości dróg od czerwonego do zielonego domu. Uwaga! Możemy chodzić tylko do przodu, dziecko nie może się cofać. Oznacza to, iż dziecko nie może wybrać trasy, w której w jakimkolwiek momencie oddalilibyśmy się od zielonego domku. W przypadku pracy indywidualnej jedno dziecko podaje wszystkie propozycje, przy pracy grupowej dzieci podają propozycję na zmianę.
Podałam tutaj przykład zadania z wykorzystaniem siatki, ale zdecydowaną większość ćwiczeń inspirowanych tymże konkursem możemy zaaranżować przy użyciu innych Darów, natomiast bez siatki geometrycznej.


LEGO We-do

I to właśnie w tym miejscu może pojawić się zdziwienie! Jak to LEGO We-do? Gdzie w Darach Froebla mamy robotykę? Prawda jest taka, że myśląc o wprowadzeniu zapisu polecenia pętli inspirowałyśmy się właśnie zapisem programu w LEGO We-do. Dla nas symboliczny zapis jest podobny i zainspirował nas do użycia właśnie przeciętych okręgów, jako nawiasów. Sugerując się również tym, iż to, co jest w nawiasie traktujemy jako pewną spójną, nierozłączną całość.  


Wiemy, niektórym z Was może się wydawać, że to dość luźne skojarzenie, ale tak właśnie było!


Kodable
 
Fuzzy – mała włochata kulka jest bohaterem kolejnej aplikacji - Kodable. Jego zadaniem jest przemieszczanie się po labiryncie i zbieranie monet.  Gracz wskazuje mu właściwą drogę poprzez napisany program, używając strzałek wyznaczających kierunek ruchu Fuzzego. 
A gdyby tak włochatego Fuzzego zastąpić kolorowym sześcianem z oczkami  i postawić na siatce geometrycznej oraz wyznaczyć trasę do przejścia od startu do mety. Dzieci same są twórcami gry, konstruują, budują, manipulują i doskonalą logiczne myślenie, które jest potrzebne w procesie projektowania i tworzenia. Dary Froebla to kolorowe klocki, które odpowiednio zaaranżowane i ułożone dadzą dziecku okazję do rozbudzenia wyobraźni posługując się grami planszowymi. Patyczki, klocki w kształcie kół, trójkątów to pomysł na ułożenie programu według którego wprawimy w ruch każdy pionek. Gdy damy dzieciom możliwość do kreatywnego działania z materiałem dydaktycznym, to wychowamy aktywnych twórców, a nie biernych użytkowników gier komputerowych!



Jak widzimy ćwiczenia unplugged z Darami Froebla, nie są luźno tworzonymi zadaniami, ale mają związek z późniejszymi aplikacjami komputerowymi. My jesteśmy przekonani, że to świetny wstęp do wspaniałej przygody zwanej: programowanie!

Jeżeli jesteście zainteresowani aktywnościami on-line, napiszcie w komentarzach podeślemy wam więcej informacji!



Czytaj dalej »

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia