Atmosfera świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam na długo przed samymi świętami. Choinki, zapachy, świąteczna muzyka, wystawy sklepowe i wszystko to co w środku w sklepach…Wobec tych różnorodnych bodźców i półek uginających się od kolorowych, interaktywnych zabawek, nasze dzieci często wydają się być bezradne, mają trudność w dokonaniu wyboru, podoba im się wszystko albo nic. Niekiedy przejście alejką z zabawkami jest dla rodziców nie lada wyczynem… Jak znaleźć złoty środek pomiędzy oczekiwaniami naszych dzieci, związanymi ze świętami i różnorodnością produktów a naszym budżetem?
Jednym z rozwiązań, może być postawienie na prostotę: na artykuły które kosztują kilka złotych, ale można je wykorzystać na wiele sposobów. Co więcej, to nasze dzieci mogą uczestniczyć w procesie kreowania zabaw. Jakże często drogie, interaktywne zabawki po kilku chwilach zabawy lądują w szafie? Trudno się dziwić naszym pociechom, które chcą tworzyć, zmieniać, odkrywać, które uwielbiają rzucać i toczyć.
Jak stworzyć warunki do takiej zabawy? Dając proste i niedrogie materiały, które można dowolnie wykorzystywać, a ich utrata lub zniszczenie nie przyprawią nas o zawrót głowy. Święta są idealnym czasem na zaopatrzenie się w takie drobiazgi. Popularne sklepy oferują przeróżne ozdoby i gadżety, które możemy wykorzystać niezupełnie zgodnie z ich przeznaczeniem. Zobaczcie co nam udało się upolować. Takie zabawy są idealne przed świętami, ale również doskonale sprawdzą się w przerwie świątecznej i pozwolą naszym dzieciom pozostać w atmosferze świąt.
Pomocny elf
Do tej zabawy wykorzystaliśmy naklejki filcowe prezentów w różnych kształtach, które wcześniej należy odrysować na kartonie. Dziecko zamienia się w pomocnika św. Mikołaja i jego zadaniem jest dopasowanie wszystkich prezentów.
Kolorowe wstążki
Z dziećmi młodszymi świetnie sprawdzi się zabawa w segregowanie prezentów ze względu na kolor wstążki. Posługiwanie się szczypcami dodatkowo rozwija sprawność w zakresie małej motoryki.
Porządki w fabryce św. Mikołaja
Nasze prezenty to naklejki, więc postanowiliśmy to wykorzystać i zrobić porządki w fabryce św. Mikołaja. Wszystkie prezenty zostały pięknie powieszone na sznureczku. To także świetny sposób na przygotowanie świątecznej girlandy lub łańcucha na choinkę.
Worek pełen prezentów
Kiedy do naszej zabawy dołożymy słomki do picia, możemy zapełnić worek św. Mikołaja bez używania rąk. Znakomite ćwiczenie oddechowe z punktu widzenia terapii logopedycznej. Jeśli wasze dzieci lubią element rywalizacji, wystarczy tylko przygotować dodatkowe worki.
Prezenty pod choinkę
Kolejna zabawa polega na dmuchaniu w rurkę tak, aby wszystkie prezenty umieścić pod choinką. My wykorzystaliśmy nasze makaronowe choinki, ale prezenty można „przedmuchiwać” również pod prawdziwą choinkę.
Słychać sanie św. Mikołaja
Do tej zabawy wykorzystaliśmy papierowe kubeczki i malutkie dzwoneczki. Dzieci rzucają dzwoneczkami, tak aby jak najwięcej znalazło się w kubeczkach. Na początku można rzucać pojedynczo, ale najwięcej frajdy dostarczy wrzucanie kilku sztuk jednocześnie… A może wszystkich razem? Nie zapomnijcie o przeliczaniu dzwoneczków, które wpadły do kubków.
Sensoryczne święta
Lniane woreczki na prezenty świetnie nadają się do zabaw sensorycznych. Wystarczy umieścić w nich różne przedmioty i pozwolić dzieciom zgadywać co jest w środku za pomocą dotyku. Młodszym dzieciom można ułatwić zadanie i poukładać obok po jednym elemencie z każdego woreczka i zachęcić do dopasowania. Woreczki lniane nadają się świetnie do zgadywania zapachów, możecie użyć pierniczków, pomarańczy, laski cynamonu itp.
Pierwsza gwiazdka i... jej koleżanki
Zabawa polega na pozbieraniu gwiazdek do pudełka. Szczypce ozdobiliśmy filcowymi rękawiczkami.
Nietypowe zawieszki
Drewniane literki wykorzystaliśmy do przygotowania świątecznych zawieszek. Takie personalizowane zawieszki to świetny pomysł na ciekawy upominek lub dekoracje domu.
Dobrej zabawy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz