5 października 2021

DZIEŃ DRZEWA - 10 PAŹDZIERNIKA

Nauczycielka przedszkola to wielka księga inspiracji. Dla swoich podopiecznych wymyślamy ciągle coś nowego, atrakcyjnego. Nasze pomysły nie mają końca, bo przecież przedszkolaki są w ciągłym procesie. Rozwijają się tak szybko, potrzebują nowych propozycji, które nadążą za ich potrzebami. 

Nie mówimy oczywiście o propozycjach wydumanych: takich które nie podążają za dzieckiem, a stanowią tylko formę prezentacji nauczyciela... Mówimy o zabawach i pomocach cudownie prostych i budzących dziecięcy zachwyt.

W poszukiwaniu inspiracji często sięgamy do kalendarza dni nietypowych, które pozwalają dać dzieciom coś nowego. 

W październiku mamy kilka ciekawych nietypowych świąt. Wśród nich Dzień Drzewa i ogromna liczba pomysłów na zabawy w tym dniu. 

Podczas webinaru o październikowych dniach nietypowych (więcej na stronie Froebel.pl) mówiłam o drzewie z drucików kreatywnych, na które dzieci mogą nawlekać guziki-liście. Jest to świetna zabawka, która nie tylko będzie stanowić atrakcyjną zabawę, ale pozwoli doskonale rozwinąć sprawność małych paluszków, koordynację wzrokowo – ruchową. 

Takie nawlekanki dają również możliwość wprowadzenia zabaw z kodowaniem, określaniem kierunków, przeliczaniem elementów.  Zakodowane informacje dotyczące guzików-liści jakie należy nawlec na gałązki mogą być odczytywane przez starszaki. Instrukcje z wykorzystaniem figur liczbowych to nie tylko dobra zabawa, ciekawa gra, ale także bardzo dobre ćwiczenie operacyjnego myślenia. 


Ciekawą zabawą z drzewem w roli głównej jest układanka z rolek po papierze toaletowym, tworzącą i opisującą budowę drzewa. Szukamy kolorowanki drzewa: takiej na której narysowane jest całe drzewo od korzeni aż po koronę (oczywiście możemy też samodzielnie je narysować). Wycinamy rysunek, tniemy na kawałki zgodnie z częściami drzewa i przyklejamy do rolek po papierze toaletowym. Dzieciaki mogą nakładać układankę na stojak na ręcznik papierowy. Oczywiście starszaki mogą same pokolorować i wyciąć drzewo. Dzieci piszące mogą podpisać jego poszczególne części. Myślę, że to zadanie będzie stanowić dla dzieci wyzwanie, ale i dobrą zabawę, obudzi ciekawość i wesprze je w samodzielnym zdobywaniu wiedzy. 


Zapraszam do wspólnej zabawy w Dniu Drzewa! 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz