18 marca 2020

SKARBY UKRYTE W DOMACH - CZYLI W CO SIĘ BAWIĆ Z DZIEĆMI W DOMU?

Każdy dom skrywa w sobie przeróżne skarby. Nieważne czy mamy naturę chomika i skrzętnie upychamy w pudełeczkach najdziwniejsze przedmioty, czy też uwielbiamy ład i porządek, szybko pozbywając  się zbędnych rzeczy… W każdym domu znajdzie się „małe coś”. Z doświadczenia wiem, że kiedy „małe coś”, trafia w ręce naszych dzieci, zamienia się w „DUŻE COŚ”, to „COŚ” często ma imię, swoje przeznaczenie, a co najważniejsze… ogromną wartość emocjonalną. Dzisiaj, ze względu na obecną sytuację, gościmy w Waszych domach. Podczas gdy działalność szkół i przedszkoli została zawieszona, my pukamy do Was cichutko przynosząc garść pomysłów. 
To nie jest łatwy czas dla naszych dzieci, docierające do nich informacje często są niezrozumiałe, co powoduje lęk i niepokój, a ich liczba przekracza możliwości percepcyjne. W małych główkach rodzi się milion pytań… Zróbmy zatem wszystko, aby nasz dom stał się na ten czas enklawą spokoju i bezpieczeństwa. 

Myślę że warto też ten czas potraktować jako pewien „DAR”: wyłączmy zatem telewizory i cieszmy się sobą nawzajem, cieszmy się wspólnie spędzonym czasem, wspólną rozmową… Zapraszamy Was zatem do niecodziennych poszukiwań domowych, a kiedy będziecie gromadzić swoje skarby, nie zapominajcie o tym, że Friedrich Froebel mnóstwo skarbów odnalazł w naturze. My też tam pobuszujemy :)

KAMIENIE
Na początek możecie poeksperymentować z kamieniami. Jeśli zastanawiacie się, czy to normalne, że po każdym spacerze przybywa w domu kolejny worek kamieni, to spieszę z odpowiedzią: całkowicie normalne! SIŁA NATURY! Pomysłów na kamienie jest cała góra, można je malować farbami, flamastrami lub ozdabiać wzorkami. U nas tym razem padło na brokaty. Co gwarantuje taka zabawa? Cały dom lśni!

SZLACZKI
Nie jesteśmy zwolennikami kart pracy pełnych szlaczków, ale szlaczkom w takiej formie mówimy: tak! Ćwiczymy koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję ruchów, a co najważniejsze: każde dziecko odnosi sukces. Jeśli nie posiadacie w domu guzików, zajrzyjcie do kuchni. Guziki można zastąpić soczewicą, fasolą, grochem :) Jeśli problemem okażą się kartony, wykorzystajcie czarne pisaki  (sprawdźcie wcześniej czy się zmazują) i ….płytki podłogowe.


MEMO DOTYKOWE
Zbliża się wiosna, więc pewnie większość konfitur i zapasów zimowych opuściła już szafki, a co za tym idzie, może się okazać, że posiadacie w domu przeróżne zakrętki od słoików. Można je wykorzystać i wspólnie z dziećmi stworzyć Memo Dotykowe. Sprawdźcie też pojemniki z ciastoliną, może się okazać, że leży tam mnóstwo kolorowych zakrętek! Pozwólcie dzieciom zdecydować o tym co przykleją na zakrętki, to bardzo ważna część zabawy :)


MEMO SŁUCHOWE
Kiedy zrobicie już Memo Dotykowe, warto pomyśleć o Memo Słuchowym. Tutaj z pomocą przychodzą pudełeczka po niespodziankach z czekoladowych jajek i wszystkie nieprzezroczyste pojemniczki. Podobnie jak w poprzedniej zabawie, ogromną radość sprawi dzieciom poszukiwanie przedmiotów, wydających zróżnicowane dźwięki.


BUTELKI SENSORYCZNE
Myśląc o zmysłach naszych dzieci warto pokusić się o stworzenie butelek sensorycznych. Co możemy włożyć do środka? Ogranicza Was tylko wyobraźnia i pojemność butelki. Eksperymentujcie z brokatami, cekinami, zajrzyjcie znów do kuchni. Butelki sensoryczne tworzą okazję do obserwacji tego jak zachowują się różne przedmioty w wodzie, co tonie, a co pływa na powierzchni, co opada szybciej, a co wolniej. Ponadto cudownie relaksują i uspokajają… nie tylko dzieci :)


MAKARON, TEKTURA I SZNUREK
Jeśli macie w domu małego matematyka i wielbiciela liczb, spróbujcie stworzyć taką prostą zabawkę. Oprócz kompetencji matematycznych, rozwijamy sprawność w zakresie motoryki małej, a zabawki wykonane wspólnie z dzieckiem mają same zalety. Dzięki swojej prostocie, pozwalają dziecku koncentrować się na konkretnym zadaniu, a kiedy ulegną zniszczeniu rodzic nie odczuje dużej straty, jak w przypadku drogich zabawek sklepowych. My wykorzystaliśmy makaron typu rurki, kawałek tektury i sznurka. Polecamy spróbować z układaniem makaronu w konkretne wzory, wtedy sznurek jest dopełnieniem obrazka.


ZABAWA Z WODĄ

Dzieci uwielbiają zabawy z wodą i w wodzie. Jeśli znajdziecie w domu gumki recepturki, spróbujcie wrzucić je do miski wypełnionej wodą. Patyczek do szaszłyków może stać się świetną wędką. A może urządzicie zawody w łowieniu kolorowych gumeczek?

PORTRETY
Przy tworzeniu portretów zasada była jedna: wykorzystujemy tylko naturalne materiały. Proces twórczy został zatem poprzedzony poszukiwaniami. Muszelki z wakacji, makarony, patyki, kamyczki, trawa… Uwielbiamy takie arcydzieła!


GUMKI I GUMECZKI
Gumki recepturki mają jeszcze jedną zaletę – można z nich tworzyć przeróżne obrazy. Wystarczy na deseczce lub tekturce klejem na gorąco przykleić drewniane kołki, przybić gwoździki lub pinezki i plansza do rysowania gumkami gotowa!Mamy nadzieję, że udało nam się Was zainspirować do wspólnych poszukiwań z dziećmi i tworzenia zabawek niezwykłych, bo niepowtarzalnych – WASZYCH! Życzymy wspaniałej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz