28 listopada 2019

Jesienne zabawy sensoryczne

Podczas niepogody dzieci się nudzą… Nic bardziej mylnego! Poniżej prezentujemy garść inspiracji, które umilą pochmurne jesienne dni i przyniosą moc uśmiechu.
POSZUKIWACZ SKARBÓW
Pokażcie mi przedszkolaka, którego oczy nie błyszczą na wzmiankę o „skarbie”. Ta zabawa niesie ze sobą wiele pozytywnych emocji. Działa wielozmysłowo i dostarcza doznania sensoryczne, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój dziecka. 

Pudełko wypełniamy materiałem sypkim: ryżem, grochem, łubinem, a w środku ukrywamy nasze skarby (tu pełna kreatywna dowolność - od zabawek z Kinder-jajka, po guziki, kryształki, monety, freblowskie dary). Zadaniem dziecka jest wyjęcie wszystkich ukrytych przedmiotów przy użyciu sprawnych rączek. Niespodzianki mogą być zróżnicowane, wpłynie to na zwiększenie atrakcyjności zadania i rozbudzi ciekawość.


JESIENNE DRZEWKO
Zabawa w ozdabianie drzewka freblowskimi darami. W moim przypadku świetnie sprawdził się stojaczek na biżuterię, który dzieci ozdabiały Darem 9. Do zawieszania ozdób używały szczypiec, pęsety i ćwiczyły małą motorykę. Proste, a jakie efektowne i efektywne. 


MLECZNE OBRAZY
Mleko nie tylko do picia. Możemy zaproponować dzieciom mleczną zabawę plastyczną. Do naczynia wlewamy mleko i dodajemy delikatnie kropelka po kropelce kolorowe barwniki spożywcze. Na efekt naszej pracy nie musimy długo czekać. 

SENSORYCZNY SŁOIK
Była już zabawa w szukanie skarbu i wyjmowanie go z pojemnika wypełnionego materiałem sypkim np. ryżem. A co powiecie na słoik wypełniony smakową, zimną galaretką owocową? Brzmi pysznie? Zabawa wyśmienita, która łączy w sobie doznania dotykowe, ale i pobudza nasze kubki smakowe. Do słoiczka wrzucamy różnorodne przedmioty (w moim przypadku były to freblowskie dary) i prosimy dzieci o „zanurkowanie” ręką i wyłowienie ich. Świetna zabawa gwarantowana!
ZOSTANĘ WĘDKARZEM
Tym razem zamiast rybek będziemy łowić malutkie kolorowe gumeczki, które zostaną wrzucone do pojemnika wypełnionego wodą. Wędkę zastąpi nam słomka do picia. Ćwiczenie nie wymaga dużego przygotowania, a we wspaniały sposób angażuje dzieci do działania.


KREATYWNEGO CZASU!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz