To wyjątkowa propozycja dopełnienia codziennych działań grupy w nurcie pedagogiki freblowskiej.
Co wyróżnia freblowskie znaczki ?
- pobudzają kreatywność
- ułatwiają zajęcia adaptacyjne dla dzieci
- mają zróżnicowany stopień trudności
- są estetyczne
- są oryginalne
Propozycje zabaw dla dzieci z wykorzystaniem freblowskich znaczków:
1. Mój znaczek to…
Dzieci przywiązują wielką wagę do swoich znaczków w przedszkolu. Często nie ma możliwości, żeby same sobie je wybrały, zdarza się, że są narzucone przez nauczycieli. Dlatego warto poświęcić chwilę, by dzieci się z nimi zaprzyjaźniły. Usiądźcie w kole i porozmawiajcie z dziećmi, co im przypomina ich znaczek, i co w nim lubią.
2. Opowiadanie historyjki
Każdy znaczek może być idealnym początkiem do wspaniałej historii Waszej grupy. Spróbujcie, może uda się Wam ułożyć opowiadanie, w którym wymienione zostaną wszystkie znaczki. Pamiętajcie, że znaczek ułożony z czterech kwadratów, dla dzieci w opowieści może być skrzynią skarbów, dywanem w pokoju lub samochodem.
3. Układanie znaczków
Znaczki są ułożone z Darów, dlatego idealną zabawą wprowadzającą będzie układanie przez dziecko swojego znaczka. Zajęcia adaptacyjne to doskonała okazja do zapoznania rodziców oraz dzieci z freblowskimi Darami.
4. Główny bohater
Poproś dzieci, aby ułożyły z Darów obrazek, w którym ich znaczek będzie głównym bohaterem. Dzieci uwielbiają zabawy twórcze i chętnie biorą w nich udział. Pamiętaj, żeby każde dziecko opowiedziało o tym, co ułożyło i podsumowało swoje dzieło. Warto również docenić pracę i dziecięce pomysły.
Powyższe zabawy ułatwiają dzieciom zapamiętanie swojego znaczka, przywołują przyjemne emocje i angażują – nie są to tylko zwykłe naklejki. Z pierwszym dniem w przedszkolu znaczki ożywają i stają się bliskie dziecku, co buduje pozytywne nastawienie do pobytu w placówce.
Zabawy ze znaczkami można przeprowadzać w trakcie całego roku, nie tylko we wrześniu. Pomysłów jest wiele np. ułożenie zimowej wyprawy naszego znaczka czy świątecznej przygody. Życzę Wam wielu kreatywnych działań. Zachęcam również do dzielenia się swoimi pomysłami na zabawy ze znaczkami.
Autorzy znaczków: Monika Olszewska – Kwaśniak, Gabriela Fejkiel
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz